in

Не заборавајте да го вклучите листот од ова растение во вашата исхрана: Еве ги сите придобивки што ги има

Листовите од лозата се премногу богати со хранливи материи. Само една чаша од овие листови (14 грама) содржи над 77% витамин А, 19% витамин К и околу 20% манган. Покрај тоа, лозовите лисја содржат голем број на минерали и витамини како ниацин, фолна киселина, калциум, магнезиум, фосфор и железо.

Го намалува воспалението
Ако имате проблеми со воспаление како артритис или хроничен гастритис, можете да консумирате лозов лист за да ги ослободите.

Листовите содржат омега-3 масни киселини и антиоксиданси кои се одговорни за спречување на воспалителни процеси. Можете да ги користите за намалување на воспалението и лекување на хронични болести.

Го контролира нивото на гликоза во крвта
Листовите од лозата имаат многу низок гликемичен индекс. Тие се многу корисни, особено за дијабетичарите кои го контролираат нивото на гликоза во крвта.

Тоа е затоа што тие содржат многу диетални влакна, кои можат да го намалат нивото на гликоза во крвта.

Ги подобрува дигестивните функции
Поради богатството со диетални влакна, лозовите листови се одлични за подобрување на дигестивните функции и добра апсорпција на храната, што ни овозможува да извлечеме повеќе хранливи материи од храната што ја консумираме.

Спречува запек, дијареа и ја штити цревната слузница
Диететските влакна во овие листови помагаат да се спречи запек, што ја зголемува претходната здравствена корист бидејќи отпадот од храна може полесно да се елиминира од телото.

Тие исто така содржат цинк, минерал кој помага во обновувањето и заштитата на цревната слузница.

Овој механизам им помага на цревата брзо да се опорават кога ќе дојде до оштетување на мукозата, како што се проблеми со дијареа.

Помага во спречување на анемија
Листовите од лозата се богати со железо, кое игра важна улога во формирањето на хемоглобинот во црвените крвни зрнца.

Оваа здравствена придобивка е поддржана и од витаминот Ц, кој помага во добрата апсорпција на железото, со што се спречува појавата на анемија.

Го зајакнува имунолошкиот систем
Листовите од лозата се богати со витамин Ц, кој е најдобар за зајакнување на нашиот имунолошки систем.

Ги држи антителата на подготвеност за борба против бактериите или вирусите кои можат да влезат во нашето тело.

Помага во борбата против слободните радикали
Витаминот Ц во лозовите лисја, исто така, може да помогне во борбата против слободните радикали во телото. Делува како антиоксиданс кој може да го заштити нашето тело од разни болести.

Што мислите?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Не претерувајте со лубеницата ако страдате од оваа болест

Дали секогаш ја загревате рерната пред да подготвите храна? Еве кога не треба