in

Џорџ Клуни не поднесува еден режисер, се судрија на снимање на воен филм

ПРЕД да стане еден од најпознатите актери на денешницата, Џорџ Клуни глумеше во серијата ЕР, која му донесе две номинации за Еми награда. Сепак, на славниот актер му требаше време да се пробие во филмскиот свет, а еден од филмовите кои му помогнаа на патот до светската слава беше воената црна комедија Три кралеви од 1999 година.

Во филмот, Клуни го играше Арчи Гејтс, капетан на специјалните сили, кој заедно со наредниците Трој Барлоу (Марк Волберг) и началникот Елгин (Ајс Коцка) и војникот Конрад Виго (Спајк Јонзе), беше испратен во Ирак на крајот на Заливската војна. Четворица војници успеваат да фатат рака на мапа за која веруваат дека ќе ги одведе до скриеното богатство на Садам Хусеин.

Но, во потрагата по богатство, тие се соочуваат со суровата реалност – локалното население очајно бара помош бидејќи американската влада, која ги поттикна да се борат против Садам, ги остави на цедило.

Познатата комедија ја режираше Дејвид О. Расел, кој во тоа време беше на почетокот на својата филмска кариера. Иако Три кралеви добија признанија од критиката и беше комерцијален успех, продукцијата на филмот не беше без тешкотии, чиј врв беше конфликтот помеѓу Клуни и Расел.

Бројни проблеми на сетот
Според „Колајдер“, снимањето на „Три кралеви“ од самиот почеток било преполно со тешкотии. Освен што Warner Bros. го намали буџетот на филмот, сценаристот Џон Ридли, кој го продаде сценариото наречено Spoils of War на студиото, подоцна се пожали дека Расел не го вклучил во продукцијата.

Имено, Warner Bros. му го дал на Расел сценариото за „Пленот на војната“, а режисерот потоа го искористил како инспирација додека пишувал „Три кралеви“, без да се консултира со Ридли. И двете сценарија имаат грабеж поставен за време на Заливската војна како почетна точка, но Расел тврди дека никогаш не го прочитал сценариото на Ридли. Но, Ридли на крајот успеа да се избори за себе и за Warner Bros. го вметнал своето име во завршните кредити.

Понатаму, Џорџ Клуни не ни требаше да биде во филмот. Расел одбил да му даде толку важна улога на телевизиски актер и инсистирал капетанот Арчи Гејтс да го игра Николас Кејџ. Клуни имал среќа бидејќи Кејџ во тоа време работел на филм за Мартин Скорсезе, поради што Расел решил да му даде шанса.

Физичка пресметка меѓу актер и режисер
Врв на проблемите на сетот беа кавгите меѓу Клуни и Расел, а причина за нивните расправии беше однесувањето на Расел кон статистите. Откако еден статист доживеал епилептичен напад за време на снимањето, Клуни веднаш му пришол на помош, додека Расел рамнодушно продолжил со својата работа. Актерот потоа го критикуваше режисерот дека не се интересира за доброто на другите.

Во друга прилика, статист требаше да го фрли Ice Cube на подот, но не можеше да го направи тоа, па Расел почна да се жали. Клуни сметаше дека режисерот е премногу груб до екстра, а нивната расправија доведе до физичка пресметка.

Продуцентот Чарлс Ровен во интервју за „Холивуд репортер“ објасни дека зад конфликтот се крие мало недоразбирање бидејќи Расел викал за да може повеќе да го слушне статистот на прилично хаотичен и гласен филмски сет.

Но, Клуни мислел дека режисерот го напаѓа својот колега, поради што веднаш притрчал да помогне. Расел потоа почна да му раскажува затоа што Клуни ги заборава своите реплики за време на снимањето, а неговиот коментар доведе до мала физичка расправија. Продуцентот мораше да ги раздвои.

Иако Расел подоцна тврдеше дека немало тепачка, Клуни во интервју за EW изјави дека се тепал со режисерот за да му помогне на некој статист.

Клуни и Расел оттогаш не соработуваат, но филмот „Три кралеви“ позитивно влијаеше на нивните кариери. Клуни се појави во светскиот хит „Оушн 11“ една година по премиерата на филмот.

Што мислите?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Започнува судењето на Алек Болдвин за смртта на снимател, eве ги сите детали за сослушувањето

„Многу хлор во базен може да доведе до солзање, кашлање и отежнато дишење“ Експерт: Квалитетот на водата се проверува еднаш неделно