in

Започнува судењето на Алек Болдвин за смртта на снимател, eве ги сите детали за сослушувањето

СУДЕЊЕТО на познатиот холивудски актер Алек Болдвин за убиство од небрежност започнува денеска, пишува Sky News. На Болдвин ќе му се суди за фаталното пукање на снимателот Халина Хачинс во 2021 година за време на снимањето на вестерн Руст. Хачинс загинал кога бил испукан вистински куршум од репликата со револверот Colt .45 со кој вежбал Болдвин. На сетот беше ранет и режисерот Џоел Соуза.

Доколку биде прогласен за виновен, на Болдвин му се заканува затворска казна до 18 месеци. Актерот се изјаснил за невин и рекол дека не знаел дека во пиштолот имало вистински куршум.

Што се случува денес?

Денеска се избираат 12 поротници за изведување докази. Процесот на избор на поротата се очекува да трае цел ден, а воведните изјави на обвинителството и одбраната ќе почнат утре. Меѓутоа, доколку изборот на жирито се заврши брзо, постои можност депонирањето да биде презакажано за денеска.

Што треба да одлучат поротниците?

Обвинителите имаат две опции да го докажат обвинението. Едната се заснова на несовесна употреба на огнено оружје, а другата се заснова на докажување на разумно сомневање дека Болдвин целосно ја игнорирал безбедноста на другите.

Други обвинети

Во случајот беа обвинети и дизајнерката на реквизитите за пиштоли на филмот, Хана Гутиерез, и помошникот режисер и координатор за безбедност, Дејв Холс. Работничката на реквизитите, Хана Гутиерез-Рид, која го наполни пиштолот пред актерот да го застрела и убие камерманот на снимањето, беше прогласена за виновна за убиство од небрежност. Девојката од реквизитите за филмот се соочуваше со обвинение за ненамерно убиство и ѝ се судеше за наводно носење на вистински колт .45 рунда на снимањето на вестерн.

Гутиерез моментално е во жалбена постапка. Таа во моментот на инцидентот имала 24 години. По нејзиното осудување, таа рече дека се обидела да даде се од себе на снимањето и покрај тоа што немала „доволно време, ресурси и персонал“.

Холс, кој работеше на филмови како „The Matrix Reloaded“, се изјасни за виновен за прекршочна несовесна употреба на смртоносно оружје во 2023 година. Тој доби условна казна од шест месеци.

Кои се сведоците?

На денот на пукањето на сетот имало 12 лица. Списокот на сведоци вклучува и бројни полициски и истражители на ФБИ и експерти за огнено оружје кои го прегледале пиштолот. Гутиерез е наведена како потенцијален сведок на списокот на обвинителството, иако нејзините адвокати рекоа дека не сака да се инкриминира бидејќи моментално се жали на пресудата.

Како сведок на обвинителството беше именуван и режисерот и сценарист на Руст, Џоел Соуза, кој беше ранет во престрелката. Помошникот директор Холс беше наведен како потенцијален сведок на одбраната. Болдвин се уште не е именуван како сведок, па се уште не се знае дали ќе сведочи.

Адвокатите на Болдвин

Актерот го претставуваат Лук Никас и Алекс Спиро, дипломирани правници на Харвард и партнери во канцеларијата во Њујорк на Quinn, Emanuel, Urquhart & Sullivan, која е една од најголемите светски адвокатски канцеларии. На списокот на клиенти на адвокатот Спиро беа Илон Маск и Џеј Зи.

Која беше Халина Хачинс?

Халина беше 42-годишна видеографка и мајка на едно дете. Таа се преселила во Лос Анџелес додека студирала филм. Во 2015 година дипломира на Американскиот филмски институт, а во 2019 година, списанието American Cinematography ја прогласи за ѕвезда во подем.

Што мислите?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Хороскопски знаци кои се секогаш нервозни пред да заминат на патување

Џорџ Клуни не поднесува еден режисер, се судрија на снимање на воен филм