in

Отстранете ги овошните мушички од кујната за пет минути со природна стапица направена дома

Овошните мушички можат да го нагризат вашето овошје и да предизвикаат непотребен био-отпад, но за среќа постои ефтин и еколошки начин да ги држите надвор од вашиот дом.

Поголем проблем во лето се мувите
Овошните мушички се почести во лето бидејќи на топло време се размножуваат побрзо, а во овој период од годината има повеќе плодови во домовите кои ги привлекуваат.

Меѓутоа, наместо да посегнете по спреј со хемикалии, постои едноставен и природен начин да се ослободите од овие мушички за кој ќе ви бидат потребни само пет минути.

Експертот за домаќинство Џенифер Хауард за Експрес изјави дека најдобриот начин да се убијат овошните мушички е да се направи домашна стапица од јаболков оцет и детергент за миење садови.

„Овошните мушички ќе бидат привлечени од оцетот, ќе влезат низ дупките во вашата стапица и ќе бидат заробени“, објасни таа.

Можеби изгледа чудно, но овошните мушички ги привлекуваат слатки и ферментирани мириси како јаболков оцет бидејќи го имитира мирисот на гнило овошје, кое е нивниот главен извор на храна.

Вообичаено, овошните мушички можат да лебдат на површината на течноста, но додавањето течност за миење садови во јаболков оцет ја намалува површинската напнатост и ќе предизвика удавање на овошните мушички.

Како да се направи стапица?
Како да направите домашна стапица за мушички?

Ќе ви требаат:

Сјај
јаболков оцет
Стаклен сад
Транспарентна фолија
Ластик
Чепкалка за заби
Презрело овошје или вино (ако немате оцет)
Наполнете мал стаклен сад со јаболков оцет, а потоа додадете неколку капки течност за миење садови.

Покријте го садот со проѕирна пластична фолија и прицврстете го со гумена лента.

Направете неколку мали дупки во пластичната фолија со чепкалка за заби, а потоа ставете ја теглата во близина на прозорец или сад со овошје за да ги убиете досадните овошни мушички.

Ако немате јаболков оцет во вашата кујна, можете да користите и презрело овошје како банани или праски за да ги ставите во тегла.

Ако немате оцет, можете да користите и вино.

Што мислите?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Откажете се од пивото за еден месец, ќе се преродите

Дали знаете што значат боите на сунѓерите за садови? Секој има различна функција